Skip to content

Endoskopia diagnostyczna w diagnostyce endoskopowej w przypadku powtarzających się krwawień małych jelita

10 miesięcy ago

621 words

Endoskop kapsułowy (11 mm × 26 mm). Obiektyw kamery i cztery białe diody emitują światło pod przezroczystą kopułą optyczną.
Do oceny pacjentów z niejasnym lub niekontrolowanym krwawieniem z przewodu pokarmowego wykorzystaliśmy endoskopię w kapsułce bezprzewodowej1. Endoskop kapsułowy zawiera miniaturową kamerę wideo, źródło światła, baterie i nadajnik radiowy (rysunek 1). Obrazy wideo są przesyłane za pomocą telemetrii radiowej do anten przymocowanych do ciała, które umożliwiają uchwycenie obrazów. Siła sygnału jest wykorzystywana do obliczania położenia kapsułki w ciele. Przenoszenie obrazów z okresu tak długiego jak sześć godzin jest przechowywane na przenośnej nagrywarce. Za zgodą komisji etycznej czterech pacjentów połknęło urządzenie. Przedstawiamy tutaj pierwsze obrazy stanów patologicznych w ludzkim jelicie cienkim, które uzyskaliśmy za pomocą tego nowego systemu endoskopowego (Given Imaging, Yoqneam, Israel).
Pacjent był 60-letnią kobietą z dziedziczną krwotoczną teleangiektazją, która wymagała transfuzji 12-15 jednostek krwi rocznie. Leczenie estrogenami i pchnięcie enteroskopii z elektrokoagulacją bipolarną krwawiących zmian zmniejszyło zapotrzebowanie do około 4 jednostek na rok. Endoskopia kapsułkowa ujawniła angiodysplazja w żołądku, dwunastnicy i proksymalnym jelicie czczym. Dwie duże, aktywnie krwawiące zmiany obserwowano w jelicie czczym i jelicie krętym. Rozważano operację, ale krwawienie ustało samoistnie.
Pacjent 2 był 39-letnim mężczyzną z dziedziczną krwotoczną teleangiektazją, który wymagał transfuzji z 10 jednostkami krwi co dwa miesiące i nie reagował na terapię hormonalną i leczenie endoskopowe. Endoskopia kapsułkowa wykazała osiem angiodysplazji w dwunastnicy i proksymalnym jelicie czczym. W dalszej części jelita nie stwierdzono żadnych zmian. Dobre widoki jelita grubego na esicy okrężnicy ujawniły trzy angiodysplazji, które nie były widoczne podczas ostatniej kolonoskopii. Śródoperacyjna enteroskopia została odroczona i zalecono dalsze leczenie angiodysplazji okrężnicy i górnej części żołądkowo-jelitowej.
Pacjent 3 był 16-letnim chłopcem z meleną i krwawieniem z jelit w wieku 2 lat. Jego poziom hemoglobiny wynosił 9 g na decylitr przy normalnych wynikach po wprowadzeniu enteroskopii, kolonoskopii i skanowania Meckela. Endoskopia kapsułkowa nie wykazała nieprawidłowości. Proponowana śródoperacyjna enteroskopia została zażegnana.
Pacjent 4 był 78-letnim mężczyzną z wieloma angiodysplazją żołądkowo-jelitową, którzy wymagali transfuzji z 72 jednostkami krwi rocznie. Leczenie bipolarną elektrokoagulacją angiodysplazji zmniejszyło jego zapotrzebowanie na transfuzję do 36 jednostek na rok. Pacjent przeszedł gastroenterostomię i vagotomię z powodu owrzodzenia dwunastnicy w 1955 r. Endoskopia kapsułkowa ujawniła wiele angiodysplazji wpływających tylko na proksymalny jelita cienkiego. Wyniki poprzedniej operacji nie utrudniały przemieszczania się kapsułki. Zalecono kontynuowanie leczenia proksymalnych angiodysplazji.
Rycina 2. Rycina 2. Endoskopowe obrazy angiodysplazji w dystalnej części szyjki (panel A) i krwawiącej angiodysplazji w kale (panel B) Lokalizacja kapsułki jest obliczana na podstawie czasu, jaki przebył w jelicie cienkim w stosunku do całkowitego czasu przejścia jelita cienkiego i analizy trygonometrycznej siły sygnału transmisyjnego kapsułki.
Ogólnie rzecz biorąc, endoskopia kapsułki zapewniała dobre widoki od jamy ustnej do okrężnicy i skutecznie obrazowała patologiczne cechy jelita cienkiego (Figura 2). Wszyscy czterej pacjenci opisali kapsułkę jako łatwą do przełknięcia, bezbolesną i preferowaną w przypadku konwencjonalnej endoskopii. Uzyskane informacje były pomocne w kierowaniu dalszego leczenia u tych pacjentów. Chociaż technologia ta nie może być stosowana do biopsji lub terapii, może okazać się cenna w ocenie krwawienia u pacjentów z ujemnymi wynikami na gastroskopii i kolonoskopii.
Mark Appleyard, FRACP
Arkady Glukhovsky, D.Sc.
Paul Swain, MD
Royal London Hospital, London E1 1BB, Wielka Brytania
Odniesienie1. Iddan G, Meron G, Glukhovsky A, Swain P. Bezprzewodowa endoskopia kapsułkowa. Naturę 2000; 405: 417-417
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(137)
[podobne: proktolog ostrów wlkp, oligobiopsja, przewód stenona ]
[hasła pokrewne: sitagliptyna, avamys ulotka, towo elbląg ]

0 thoughts on “Endoskopia diagnostyczna w diagnostyce endoskopowej w przypadku powtarzających się krwawień małych jelita”